Eesti Üliõpilaste Seltsiga seotud filmid

“Hurda kutsikad” – 2008

Filmis tuleb juttu EÜS-i ajaloost ja 1944. aasta suurele põgenemisele järgnenud pagulusaastatest. Pikemalt peatutakse seltsi kodumaise tegevuse taastamisel 1980. aastate lõpus ja Seltsi rollil tänases Eestis.

Kõnelevad seltsi vilistlased ja tegevliikmed, oma kommentaare lisavad asjatundjad väljastpoolt Seltsi.

Jutustajateksti autor vil! Andrus Kivirähk, režissöör Jaak Lõhmus, helilooja Timo Steiner.

Produtsendid vil!! Tiit Pruuli ja Martin Aadamsoo.

“110 aastat hiljem” – 1994

Eesti lipu lugu alates EÜS-i lipu õnnistamisest Otepääl. Autor vil! Toomas Hiio, teksti loeb Ivo Uukkivi, muusikaline kujundaja Sirje Older, režissöör Indrek Kangur.

“Eesti lipu lugu” – 1992

Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Eesti rahvuslipp kinnitati riigilipuks 1922. aastal. Seltsi esimese sini-must-valge lipu saatusest pärast Eesti okupeerimist ja annekteerimist 1940. aastal saade jutustabki.

EÜS-i auvilistlane Karl Aun räägib oma loo seoses esimese sini-must-valge lipu peitmisega ja selle asukoha saladuse hoidmisest.

Autor Rein Järlik, režissöör Lembit Heinmaa, toimetaja Tiina Rebane.

“Sinine ja must ja valge” – 1991

Meie sinimustvalge ajaloost sajandi tormituultes. Lipu ajaloost räägivad Vabadussõja veteran Paul Porre, talupidaja Kusta Veskila, ehitusinsener Tõnis Jõgiaas, teadur Georg-Ilmar Madisson, veterinaar Paul Tagel, ajaloolane auvil! Artur Taska ja kirjanik auvil! Jaan Kross.

Režissöör Mart Taevere, operaator Vallo Kepp, helirežissöör Jüri Sandre, helilooja Igor Garšnek.

“Noored kotkad” – 1927

Vabadussõja-aineline “Noored kotkad” on üks väheseid enne 1940. aastat tehtud eesti mängufilmidest, mis on peaaegu tervikuna säilinud. Tegelased on kolm sõjasõpra, noored mehed maalt ja linnast, kes isamaa eest võideldes elavad läbi nii riskantseid kui romantilisi hetki, kaotamata vahvust, külma verd ja huumorimeelt. Filmi iseloomustavad mastaapsed lahingustseenid ja patriotismipaatos.

2007. aastal jõudis see tummfilm digitaalselt taastatuna taas suurele ekraanile spetsiaalselt selleks puhuks kokku pandud saatemuusikaga.