Eesti Üliõpilaste Seltsi XX album

Eesti Üliõpilaste Selts 150. aastapäeva puhul ilmus EÜSi XX album, milles on Seltsi vilistlaste ja kaasvõitlejate artiklid, ilukirjanduslikud tekstid ja ka seltsivendade kunstiteoste reproduktsioonid.

Esimeses pooles – „Selts maailmas“ – räägitakse Seltsiga seotud teemadel, mis võiksid olla huvitavad ka lugejatele väljastpoolt Seltsi.

Teine osa – „Maailm Seltsi ümber“ – räägib teemadest, mis seltsivendadele nende kutse- ja uurimistöö tõttu selgeks on saanud. Kahe osa vahele mahuvad nelja EÜSi kunstniku teoste reproduktsioonid. Muidugi leidub ka tavakohaseid kirjanduslikke vahepalu ja teost ilmestavad fotod Seltsist.

Tegemist on Seltsi 150. aastase ajaloo jooksul mahukaima albumiga – 352 lehekülge.

XX albumit saab veel lugemiseks tellida SIIT

Miks on EÜSi XX album eriline? (20.05.2020)

20. mail toimunud veebikõnekoosolekul rääkisid albumist ja selle sisust inspireeritud teemadel EÜSi vilistlasted ja kaasvõitlejad: Martin Aadamsoo, Mihkel Ilus ja Jaan Sudak.
Vestlus juhtis vilistlane Kalmar Kurs.

Otseülekanne arutelust järelvaadatav: https://youtu.be/_t6QUi9PxOQ

Seltsivendade arutelu XX albumi üle järelvaadatav

Ksv! Peeter Raudsik Seltsi elust USA-s ja XX albumist

6. mail toimus EÜSi virtuaalne kõnekoosolek, kus Eesti ÜRO alalise esinduse Lähis-Ida ekspert ksv! Peeter Raudsik rääkis ÜRO julgeolekunõukogust ja Eesti ning enda tegevusest seal.

Virtuaalsel vestlusel ksv! Indrek Lepikuga tuli jutuks ka Seltsi elu New-Yorgis ja EÜSi XX album.

Ksv! Raudsik rääkis XX albumis olevast auvil! Heinrich Tootsi artiklist ja pikemalt ka enda artiklist “Mosuli kellatorni löögid”.

Seda lõiku kõnekoosolekust saab järelvaadata juuresolevast videost.

ksv! Peeter Raudsik Seltsi elust USA-s ja EÜSi XX albumist

EÜS-i XX albumi esitlus (07.04.2020)

EÜS-i 150. aastapäeval toimus XX albumi esitlus, kus raamatu toimetajad tutvustasid albumit.

Albumit esitlusel kõnelesid:

peatoimetaja vil! Tõnis Arro,

sisutoimetajad vil! Toomas Kiho ja vil! Kaarel Tarand ja

kujundaja  vil! Mart Kivisild.

Albumi virtuaalset esitlust modereeris vil! Kalmar Kurs, esitluse lõpetas  albumi lõpus oleva luuletuse ettekandmisega selle autor vil! Karl Martin Sinijärv.

XX albumi esitluse järelvaatamine

XX albumi kujundusest

XX albumi kujunduse tegi vil! Mart Kivisild, kes on võitnud oma loominguga mitmeid auhindu loovuskonkurssidelt „Kuldmuna” ja „Golden Hammer”.  Samuti tunnustati tema loomet konkursil „25 kauneimat Eesti raamatut” tiitliga „Kuldraamat 2015”.

XX albumis on kasutatud EÜSi saalis eri aegadel tehtud fotosid. 1920.–1930. aastate vahetusel toimunud ümberehituse käigus ehitati saal suuremaks ja
uus saal keerati vanaga võrreldes ristisuunas.

Mitmel pildil on saali seinal näha Aleksander Bergmani (Vardi) pannood, mille avamine (1938), mahavõtmine (1940) ja rekonstrueerimine (2014–2018) on oluline lugu Seltsi ajaloos.

Kaantel on kasutatud fragmente ksv! Mihkel Ilusa teosest „Puu süü 3/8“. Leheküljel 132 on fragment ksv! Ats Nukki teosest „Varimees“